Sycylia od wieków uchodziła za niezwykłą krainę kontrastów z bogatą historią oraz atmosferą odróżniającą ją od pozostałych regionów Półwyspu Apenińskiego. Turyści traktują Sycylię jako perłę słonecznych Włoch wyznaczającą kanony piękna oraz luksusu, którego nie powstydziłyby się najznamienitsze kurorty. W powietrzu unosi się zapach cytryn i oliwnych gajów, słońce oplata swoim blaskiem niezwykłe miasteczka, antyczne ruiny oraz morze winnic rozpościerające się aż po bezkresny horyzont. Wyspa ma jeszcze jedną zaletę, pokazuje turystom, że urlop można spędzać nie tylko na plażowaniu, ale także poznając malowniczy pejzaż, wspaniałe zabytki oraz korzystając z licznych atrakcji turystycznych, aktywnego wypoczynku i wielu rozrywek.
Słoneczna wyspa położona pośród mórz: Jońskiego, Tyrreńskiego i Śródziemnomorskiego, którego jest największą wyspą, oddzielona od Półwyspu Apenińskiego Cieśniną Mesyńską i składa się z dziewięciu prowincji z odrębnymi historiami i kulturami. Krajobraz wyspy obfituje w malownicze wyżyny i piękne góry, między którymi rozsiane są małe, urokliwe miasteczka, wybrzeże natomiast przyciąga turystów nieregularną linią z wyróżniającymi się niezwykłymi plażami zarówno piaszczystymi, jak i żwirowymi oraz niezwykłymi zatoczkami kąpielowymi. Krajobraz wyspy zajmuje także kilkadziesiąt rezerwatów przyrody oraz kilka niezwykłych parków narodowych. Dogodne zaplecze turystyczne ulokowane jest wśród bujnej zieleni, gajów oliwnych i przedziwnych formacji skalnych nadających miejscu swoistego uroku. Wyspa ma jeszcze jedno oblicze świadczące o jej niebywałym charakterze, przyciągające turystów z całego świata – wulkaniczny krajobraz Etny i Wysp Eolskich, niebezpieczny, inspirujący, piękny...
Położenie geograficzne między Europą a Afryką sprawiło, że wyspą od wieków interesowały się różne cywilizacje, począwszy od Greków, którzy podbili ją w VIII w .p.n.e. Sycylia była świadkiem walk grecko-kartagińskich, konsekwencją czego było panowanie Rzymian i wojny punickie, doświadczyła także inwazji arabskiej i panowania Normanów, które postawiły po sobie wiele śladów w kulturze duchowej i materialnej. Kolejny rozdział w historii wyspy to XVI wiek i panowanie Habsburgów oraz czasy zawiłego panowania Francuzów, Hiszpanów i Burbonów, którym kres położyła wyprawa Garibaldiego i plebiscyt otwierający drogę do zjednoczonych Włoch w 1861 r. Wyspa odegrała dużą rolę podczas II wojny światowej, kiedy to wylądował na niej desant alianckich sił zbrojnych i do dziś jest popularnym celem turystycznych wypraw. Znakiem rozpoznawalnym Sycylii jest jej godło, które można zobaczyć w wielu miejscach, a także nabyć w każdym sklepie z pamiątkami. Symbol przedstawia głowę Meduzy – mitycznej kobiety potwora, otoczonej wijącymi się wężami. Z głowy wyrastają trzy nogi symbolizujące trzy krańce wyspy, dlatego że wyspa swoim kształtem przypomina trójkąt. Godło umieszczone na żółto-czerwonej fladze dodatkowo urozmaicone jest symbolami najważniejszych płodów rolnictwa sycylijskiego, czyli cytryn, pomarańczy i owoców opuncji.
Stolicą Sycylii jest urzekające i fascynujące Palermo - miasto leżące w niezwykłej zatoce między przylądkiem Capo Zafferano i uznawanym za najpiękniejszy cypel świata, majestatycznym Monte Pellegrino. Styl życia mieszkańców, osobliwa architektura i niezwykła kultura odróżniają Palermo od innych włoskich miast. W kurorcie kontrastów zabudowa barokowa przeplata się z arabskimi kopułami, na targowiskach dominują wpływy greckie, a hiszpańskie pałace, położone wśród średniowiecznych uliczek, zachwycają swoją niepowtarzalnością. Miasto, które przed wiekami było kolonią fenicką i kartagińską oraz przetrwało rządy Saracenów i Normanów, oferuje obecnie turystom wiele zabytków i klimat dawnych epok. Palermo najlepiej zwiedzać na piechotę lub rowerem, a swoją wędrówkę zacząć od głównego skrzyżowania Quattro Canti łączącego dzielnice: Albergheria, Capo, Vucciria i La Kalsa, gdzie króluje barok w postaci czterech pomników ozdobionych fontannami i posągami interesująco wkomponowanymi w klimat Palermo. Warto podejść przy okazji na Piazza Pretoria, który zwany jest „placem wstydu” z powodu frywolnej fontanny i dokazujących w niej nagich postaci lub nie ulegając pokusie udać się do wybudowanego przez Normanów kościoła La Martorana z fantazyjnym wnętrzem i wspaniałymi, greckimi mozaikami. Klimat starego Palermo można poczuć na targu Ballaro, tętniącym życiem w sąsiedniej dzielnicy Albergheria, oplecionym siecią wąskich i malowniczych uliczek. Skrywa się wśród nich arcydzieło średniowiecznej architektury – kościół San Giovanni degli Eremiti z pięcioma kopułami w kolorze ochry wieńczącymi niewielką świątynię wzniesioną na ruinach meczetu. Warto również zwiedzić katedrę skrywającą groby królewskie oraz zajrzeć do najstarszej dzielnicy Capo z ciekawym Teatro Massimo i Galleria d'Arte Moderna, niezwykle popularnej ze względu na imponujące zbiory malarstwa i rzeźby. Koniecznie trzeba zajść do Museo Archeologico Regionale z wystawą przedstawiającą między innymi skarby ze statków rozbitych u wybrzeży wyspy. Spacer po południowo-wschodnich dzielnicach Palermo powinien także zaprowadzić turystów do Villa Giulia – pięknego parku z ogrodem botanicznym, w którym na kilka godzin można schronić się przed promieniami słonecznymi. Kilka interesujących zabytków i muzeów znajduje się również w odnowionej dzielnicy La Kalsa, niemniej żeby przekonać się do końca o dawnej świetności Sycylii można przyjrzeć się z bliska imponującemu zamkowi Castello di Zisa na obrzeżach miasta. Jeżeli po długim spacerze ktoś ma jeszcze siły na rozrywkę, powinien pojechać do dzielnicy Mondello, by wypić drinka w którymś z barów na Via Principe di Belomonte lub zabawić się w dyskotece przy Viale Strasburgo lub klubach Via Generale Arimondi. Palermo nie tylko króluje pięknej Sycylii, ale jest również wspaniałą, wypoczynkową miejscowością z rewelacyjnym zapleczem noclegowym oraz pobliską, malowniczo położoną, piaszczystą, jasną plażą – Mondello.
Cefalu – nazwa kurortu „przylądek” nie jest przypadkowa z racji położenia właśnie w takim miejscu, przyklejonym niemalże do górującej nad okolicą potężnej skały Rocca. Znak rozpoznawczy rybackiego miasteczka to wybielone domki, kręte uliczki oraz historyczna katedra z mozaikami bizantyjskimi. Cefalu to przede wszystkim kąpielisko ze wspaniałą, długą, piaszczysto-żwirową plażą rozpościerającą się za portem. Wieczorami inicjatywę przejmują dyskoteki, puby i bary, w których można bawić się do białego rana, a w dzień zwiedzać twierdzę La Rocca – prowadzą do niej atrakcyjne turystycznie ścieżki wydeptane wewnątrz średniowiecznych murów będących częścią niezwykłych fortyfikacji. Kurort dysponuje ponadto dobrze rozwiniętą bazą noclegową i infrastrukturą sportowo-turystyczną.
Campobello di Mazzara – dla smaku świeżych ryb, spokojnej atmosfery i piaszczysto-żwirowej plaży wielu turystów decyduje się na wypoczynek w niewielkim letnisku położonym w górzystym krajobrazie wśród gajów oliwnych i cytrynowych. Turyści poszukujący odosobnienia mogą wybrać się poza miasteczko do odosobnionych zatoczek kąpielowych doskonale nadających się do pływania i nurkowania.
Taormina – najsłynniejsze kąpielisko Sycylii wciśnięte między lazurowe morze i złowrogą Etnę wokół którego rozpościerają się lśniące lazurową wodą zatoki, z niepowtarzalną atmosferą, gorącym słońcem i piaszczystymi, złotymi plażami z delikatnym żwirkiem, położonymi u podnóża Monte Tauro. Doskonała baza noclegowa i turystyczna gwarantuje wypoczynek na najwyższym poziomie, a liczne hotele zapewniają wiele atrakcji. Spacery po głównej ulicy zamkniętej dla ruchu, obstawionej zabytkowymi pałacami robią wrażenie, chociaż ciężko przedostać się przez tłumy turystów oblegających restauracje, sklepy i puby. W wolnym czasie warto wybrać się do imponującego Teatru Greckiego i zwiedzić zamek widoczny z każdego miejsca w Taorminie, by znów wrócić na Plac Katedralny otoczony sycylijskimi knajpkami i kawiarniami. Kilka kilometrów plaż słynie ze swojej czystości, a łagodny klimat śródziemnomorski pozwala na pływanie w morzu, windsurfing, narty wodne i żeglowanie lub też uczestnictwo w kursach nurkowania. Najlepiej wypoczywa się na plaży w Mazzaro, do której można dostać się kolejką kursującą z Via Pirandello. Po aktywnym dniu najlepiej poczuć leniwą, sycylijską atmosferę przy lampce wina spoglądając z którejś z tawern na mieniące się różnymi kolorami bezkresne morze.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Katania – drugie co do wielkości miasto Sycylii i malowniczy kurort położony w cieniu Etny przyciąga turystów nie tylko niezwykłym krajobrazem, ale także nowoczesnym charakterem wkomponowanym w plan szerokich ulic w XVIII-wiecznym stylu barokowym. Chlubą miasta są ulubione przez turystów długie, piaszczysto-żwirkowe plaże sąsiadujące z malowniczymi klifami, na których można spędzać całe dnie korzystając jednocześnie z doskonałej infrastruktury umożliwiającej uprawianie wielu dyscyplin sportowych. Wolny czas najlepiej poświęcić na zwiedzanie miasta, w tym barokowego ratusza z niezwykłą fontanną ze słoniem, katedry z bogato zdobionymi kaplicami, zamku Ursino będącego niegdyś fortecą Fryderyka II, ciekawy jest również starożytny teatr z fragmentami widowni i podziemnych przejść oraz pozostałości amfiteatru z III w. Pomyślano również o turystach preferujących mniej aktywne spędzanie czasu – wiele biur turystycznych organizuje leniwe rejsy statkami po malowniczych zakątkach wyspy.
Giardini Naxos – w tym przepięknym kurorcie na turystów czekają szerokie, rewelacyjnie zagospodarowane plaże z drobnym żwirem i gruboziarnistym piaskiem oraz rozrywki takie jak kasyna, pola golfowe, korty tenisowe i pływalnie, a także parki rozrywki, kluby nocne i roztańczone dyskoteki. Świetna baza turystyczna, której mógłby pozazdrościć niejeden kurort jest wybierana na urlop również ze względu na możliwość wielogodzinnej kąpieli w turkusowym morzu oraz uprawianie licznych sportów wodnych. Hotele o każdym standardzie gwarantują świetny wypoczynek na każdą kieszeń, nie powinni narzekać również miłośnicy aktywnego zwiedzania, gdyż w okolicy jest wiele ciekawych zabytków takich jak greckie ruiny, katedry, kościoły i wiele innych obiektów pochodzących z rożnych epok historycznych. Warto przespacerować się na teren wykopalisk, posiedzieć chwilę przed pomnikiem Nike lud spacerować godzinami po bulwarach wypełnionych turystami.
Letojanni – w niewielkim kurorcie na turystów czekają doskonale zagospodarowane piaszczyste i żwirowe plaże wyposażone w sprzęt rekreacyjny, a także liczne tawerny i restauracje ulokowane przy nabrzeżu, serwujące smakowite, morskie kąski. Turyści mają do dyspozycji hotele o różnym standardzie oraz możliwość uprawiania żeglarstwa, kitesurfingu i windsurfingu, a plaże z łagodnym zejściem do wody są idealne do plażowania z małymi dziećmi.
Brolo – idealne miejsce do spędzenia urlopu z doskonałą bazą noclegową, pięknym środowiskiem naturalnym, przeźroczystym morzem, żwirowymi plażami oraz mnóstwem okolicznych zabytków. Atutem kurortu jest również rodzinna atmosfera oraz bliskie położenie w stosunku do Wysp Eolskich, na które warto wyprawić się w nadmiarze wolnego czasu.
Portorosa – niewielki kurort z piękną, piaszczystą plażą osłoniętą falochronami i żeglarskimi tradycjami, bowiem powstał między innymi jako port dla jachtów z nowoczesną infrastrukturą i najwyższą jakością świadczonych usług. Ekskluzywna miejscowość przeznaczone jest głównie dla turystów interesujących się żeglarstwem i wszystkim, co jest związane z wypoczynkiem nad morzem. Wczasy spędzone wśród zieleni i lazurowego morza wzbogacone spacerami po pasażu handlowym, barach i dyskotekach z pewnością będą należały do udanych.
Capo d’Orlando – kurort bardzo często wybierany przez turystów ze względu na atrakcyjne położenie i niezwykłą, sycylijską atmosferę. Kilka stuleci wstecz była to zaledwie wioska rybacka, która przekształciła się w prężnie działającą miejscowość wypoczynkową z doskonałą bazą noclegową, wspaniałymi, piaszczystymi plażami osłoniętymi w niektórych miejscach od morza falochronami. W wolnych chwilach można wybrać się w okolice ruin zamku lub idąc wzdłuż wybrzeża dotrzeć do ciekawej willi Bagnoili z późnego okresu rzymskiego. Dodatkową atrakcją są liczne festiwale, z najważniejszym świętem Matki Bożej z Porto Salvo, kiedy 15 sierpnia można podziwiać potężną flotę łodzi i jachtów płynącą w procesji z figurką świętej.